Orlová,  Politika

100 dní vlády hnutí ANO, SPD, Trikolory a ČSSD v Orlové

Je 28. ledna 2023, za námi je 80 dní vlády hnutí ANO, které uzavřelo koaliční smlouvu s SPD, Trikolorou a ČSSD. Za sebou mají také dva zasedání zastupitelstva a tři schůze Rady města. Co za tu dobu stihla v Orlové současná vládnoucí koalice uvařit a co zajímavého se událo se budu snažit shrnout v následujících několika řádcích. No, několika, to říkám vždy a pak se rozepíšu, tak možná jich bude o něco víc.

Tento článek jsem se rozhodl napsat s delším časovým odstupem. Váhal jsem, třídil si myšlenky a přemýšlel nad událostmi posledních dní a pokusil se to vše podat do nějakého srozumitelného kontextu. Budu rád, když si článek nejen přečtete, ale když mi napíšete i svůj názor. A je jedno zda veřejně, nebo jestli mi jej pošlete soukromě na e-mail nebo do zprávy.

Zrada nejen pro NEZ

Začnu ale od začátku. Je sobota, 24. Října 2022, odbyla 14 hodina a začínají se sčítat hlasy. Je rozhodnuto. 7.416 (31,58 %) voličů rozhodlo o následujících čtyřech letech v Orlové. Je to o 572 voličů více než v roce 2018, takže nějaký progres vidět je, každopádně jsem stále zklamán z toho, že většině spoluobčanů dění v Orlové stále nezajímá. S napětím sledujeme ve Fajnem Bistru sčítaní hlasů. Je mi jasné, že nejvíc hlasů bude mít tradičně hnutí ANO, přikláním se k tomu – ač nerad – od té doby, co jsem si přečetl článek v magazínu Reportér, redaktora Marka Šálka. Orlované nevolí srdcem a selským rozumem, v Orlové válcuje slušné a pracovité lidi populismus. Místním lidem je prostě jedno, že přišli o nemocnici a že brzy přijdou i o budovu ZUŠ, o kterou se roky bojovalo a která dál chátrá. Dokonce se už ani nemluví o stěhování, které tak zřizovatel školy, Moravskoslezský kraj v čele s hnutím ANO proklamoval jako jediné možné řešení. Jediné co se u orlovské ZUŠky změnilo bylo to, že zástupce ředitele Martin Szymik dostal cca týden před začátkem školního roku 2002/2003 výpověď a jedna z učitelek společně se žáky odešla do jiného města, jelikož se již s řízením současného ředitele Vyorala neztotožňovala. V kuloárech se ale hovoří o možném odchodu další kantorky, údajně ze stejného důvodu.

24. srpna 2022 přijel na předvolební kampaň podpořit místní ANO i sám Andrej Babiš společně s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. A jak jsem slyšel, někteří voliči orlovského ANO jsou dokonce i přesvědčení, že Andrej Babiš poslal, dal či jinak zařídil nějaké peníze pro orlovskou nemocnici. Tak mi to alespoň líčil jeden pán, který si na srpnovou předvolební kampaň s názvem „Pojďme to společně probrat“ přišel podepsat Babišovu knížku. Jaké peníze nebo kolik a odkud, jsem se už nedozvěděl, ani od pána, který nad mým dotazem mávl rukou, ani od Andreje Babiše, který mi místo odpovědi na mé otázky předhazoval svou knížku. „… já jsem Orlovou neřešil, běžte za Vondrákem, to je věc kraje …“ byla jediná odpověď, kterou jsem od Babiše dostal. Bylo vidět, že tato otázka je mu nepříjemná a nechtěl na ni odpovídat. A když do mě pak ještě začal strkat další pán, který se asi tak 2 metry ode mne tlačil k Babišovi se dvěma knížkama k podpisu se slovy „… běž s tím do pi*e … kup si radši Rudé právo …“ pochopil jsem, že nemá smysl se dál na něco ptát a tak jsem odešel a uvolnil místo dalšímu fanouškovi za mnou, který držel několik Babišových knížek a tlačil se dopředu.

Posledni okrsky sečteny, bylo vymalováno. Hnutí ANO zvítězilo se ziskem 31,2%, na druhém místě SPD (bývalá Změna pro lidi) s podporou Trikolory a třetí jsme skončili my, hnutí NEZávislí. Důvěru v nás vložilo více jak 29 tisíc voličů. Díky za to! Je vidět, že naše práce měla a má smysl. Oproti předchozím volbám jsme ale ztratili 5,45%. Co je důvodem nedokáži posoudit. Nespokojenost občanů? Naše rozhodnutí jít do voleb sami? Ano, rozhodli jsme se jít do voleb sami, hnutí Změna pro lidi totiž přestalo existovat, a spojit se s SPD do předvolební koalice pro nás nebylo akceptovatelné. A když se nad tím zamyslím s časovým odstupem, tak toho ani teď nelituji. Nejsme hnutí, které politikaří a láme vše přes koleno jen za cenu toho, že budeme ve vedení města, že budeme mít nějaké funkce. Doufali jsme ale, že se nám po volbách podaří opět sestavit podobnou koalici z lidí, kteří mají opravdu zájem pracovat pro město a lidi, kteří v něm žijí. Často jsem toto přání slýchával i od spousty lidí, dokonce i od těch, od kterých bych to nečekal. „Já bych byl rád, kdyby to tak zůstalo i po volbách, je vidět progres …“ říkal mi jeden kamarád, který byl dříve nakloněn hnutí ANO. „Já sice politiku nesleduji, ale za Chlubny se tady toho postavilo nebo opravilo nejvíc, ta práce je vidět prostě, půjdu vám to hodit.“ řekl mi kamarád u piva. Hřálo mě to, ač jsem nebyl v zastupitelstvu, ale jen předsedou Komise pro média, těšilo mě to, že mohu být na své kolegy pyšný.

Z toho co ale následovako, jsem nebyl v šoku jenom já, ale mnoho dalších. Ještě v listopadu se mě lidé ptali, co se stalo, proč lídr kandidátky SPD s podporou Trikolory, Petr Stuchlík otočil a plácnul si s hnutím ANO. „Ten Stuchlík se pomátl? Nebo je to nějaký fejk to spojení s aňáky?!“ zněla jedna z SMS, která mi přišla po zverejnení prvních informací o spojení těchto dvou politických vítězů. Velké zklamání přišlo ale i od zdravotníků, někteří prý i Petrovi Stuchlíkovci psali osobně. „Já mu věřila, že to s tou podporou myslí vážně, ale jak vidím s kým se dal teď dohromady, tak je mi z toho vážně smutno.“ řekla mi jedna zdravotní sestřička, se kterou jsme se potkali a dali do řeči. Chtěla vědět, co bude dál, zda se to pokusíme ještě nějak zvrátit. Nešlo to, bylo prý rozhodnuto.

Také jsem se cítil zklamán, co zklamán, podveden. Tohle rozhodnutí bylo jako plivnutí do tváre všem těm, které dříve Petr hájil, s transparentem „NE, líp už bylo“ a „Vondrák, kat orlovské nemocnice“. Proti koalici s hnutím ANO byli údajně i někteří lidé, kteří za SPD a Trikoloru kandidovali. Proč, co bylo důvodem takového rozhodnutí mi dodnes není známo. Když jsem ale naposled viděl Petra Stuchlíka, uhýbal přede mnou pohledem. „Tohle není Petr …„, říkal jsem si a stejný názor zaznívá i od lidí, kteří jej dobře znají.

S nami Petr Stuchlík v den ukončení voleb o možné spolupráci nejednal. Měl vypnutý telefon. Vypadalo to, jako by to již bylo upečeno před volbami.

Rada města, výbory a komise

Na koaliční smlouvě, která byla zveřejněna 27. Září těsně před půlnocí mě zarazilo, že ČSSD, která prolezla do zastupitelstva se dvěma mandáty bude mít jak radního, tak místostarostu. „Zvolili jsme pragmatický přistup pro rozvoj města – boj proti kraji nikam nevedl a Orlové v ničem nepomohl. Pomůže stabilita a spolupráce.“ Čtu titulek pod zveřejněnou koaliční smlouvou.

„Nějak stále nemohu pochopit jak se člověk, který léta buduje své politické hnutí, nechá nejdříve stáhnout pod #SPD a po #volby2022 svému předchozímu koaličnímu partnerovi vrazí kudlu do zad tím, že se spojí do nové koalice s #ANO, jehož politika mu byla cizí a které nenáviděl za to, že v našem společném #MestoOrlova zrušili nemocnici a brzy zlikvidují i budovu ZUŠ. Jak může někdo chtít spolupracovat s hnutím, jehož předseda se zpovídá před soudem. Jak může zahodit svou čest, své dobré jméno i ideály, za které před tím tolik bojoval. Nemohu tomu pořád uvěřit. A ptám se: proč? Nebo za co? Je mi z toho na zvracení. Tolik k letošním komunálním volbám do zastupitelstva #MestoOrlova.“

Napsal jsem tehdy na § 1211 a zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů je jednání formou Per rollam zcela legitimní. A dle lex Covid (191/2020 Sb.) takový způsob jednaní mohou využívat i firmy, SVJ a další orgány a to i v případě, že to nemají zaneseno ani do svých stanov. Vice o tom píši zde. Já jsem ale trval na tom, že to chci prosadit do Jednacího rádu, který by tak usnadnil a zefektivnil práci všem komisím a případně inspiroval i další orgány města. Zabránilo by se tak zbytečným dohadům.

Za ty čtyři roky člověk přijde na spoustu věci, které by se daly zlepšit. Mimo změny v Jednacím řadu jsem pak ještě přišel s návrhem na zřízení Statutu komise pro média, který by přesně definoval povinnosti. ale i kompetence této komise. Na jeho finální podobě jsme pracovali všichni. Bohužel už se nestačil projednat Radou města a schválit a tak tento návrh byl posunut do následujícího volebního období.

Nová Rada, ale neobnovila jen Komisi pro média, není Strategická komise pro rozvoj města a neobnovila se ani Komisi k 800. letům výročí založení města, která se starala o zajištění důstojného programu oslav tohoto výročí, které nás čeká už letošní rok.

Jako červený hadr na býka

Když jsme se s kolegy dívali na finální výběr členů komisí a výborů, bylo zcela evidentní, že se nás současná koalice bojí a snaží zbavit, kde jen to jde. Místo toho, aby dali přednost kandidátům z třetího nejsilnějšího politického uskupení, totiž dali přednost stranám, které se do zastupitelstva ani nedostali. Osvědčení lidé se zkušenostmi byli nahrazeni i těmi, jejichž strany se do zastupitelstva vůbec nedostali. „Když jsme s nimi (Piráti) před volbami nebo po volbách komunikovali, měli dobré myšlenky, bylo vidět, že chtějí město posunout někam dál, takže si myslím, že někdy ta odměna v komisích je i přínosem …“ uvedla Lenka Brzyszkowská v pořadu Host dne na TV Polar s takovým povzdechem, jako by se jí na tuto otázku snad ani nechtělo odpovídat.

Za hnutí NEZÁVISLÍ jsem byl v současném volebním období nominován do Finančního výboru. Na zasedání zastupitelstva jsem obdržel 8 hlasů z 29. „Ty jsi pro hnutí ANO jako červený hadr na býka. Řeklli, že tě nikde nechtějí,“ slyšel jsem. Usmál jsem se, mávl nad tím rukou a řekl si, že se mě prostě bojí někde obsadit a že se tedy budu věnovat jiným věcem, které považuji za přínosné nejen pro Orlovou, ale celkově pro společnost. Není pro mne důležité mít funkci, důležité je pro mne pracovat pro lidi, protože mám Orlovou rád a chci ji posunout bez ohledu na to, jestli jsem nebo nejsem v zastupitelstvu, komisi či výboru.

Dávám koalici rok, maximálně dva …

Ač jsem velký optimista, nejsem zrovna dvakrát přesvědčen o stabilitě současné koalice. Už nyní slýchávám, jak jsou někteří členové nespokojení a buď již odešli a nebo to zvažují. „Nemohu mít svůj názor a vyjádřit se k tomu k čemu chci, prý by můj názor poškodil celou koalici.“ svěřil se mi jeden z členů současné koalice (jméno ani stranu uvádět nebudu, nechci dotyčnému zdroji nijak uškodit)

Nové vedeni začalo pěkně z ostra. Hned z kraje schválili navýšení poplatku za svoz komunálního odpadu a to téměř na 1000 Kč na osobu! Pro mě naprosto nepřijatelné! V době, kdy máme finanční krizi a domácnosti otáčejí každou korunu a spíše čekají pomoc ze strany města, tak se nám dostalo navýšení poplatku ze 792 Kč na 970 Kč! V nejhorší dobu taková rána pod pás? Píše o tom i můj kolega, Mirek Chlubna.

Jako člověk, který se dlouhodobě o problematiku řešení odpadů a černých skládek zabývá konstatuji, že je to naprosto demotivující rozhodnutí. A pokud jsme dnes vídali v našich ulicích bordel (ledničky, pračky, nábytek apod) tak to je slabý odvar toho, co nás teď čeká. Lidé přestanou mít důvod a motivaci odvážet staré spotřebiče do sběrných dvorů ještě víc. Ano, vím, že ročně svoz těchto pohozených věci v ulicích města stojí řádově 1,5 milionu z městského rozpočtu navíc, ale hledat se má konstruktivní řešení, takové řešení, které bude mít jak restriktivní prvky, tak i motivační. Tedy vyšší sazba pokut a odměňování poctivých občanů za to, že odvezou svůj vysloužilý spotřebič nebo nábytek do sběrného dvora, třeba slevou na bazén, na hokej, do kina nebo slevou z poplatku za svoz komunálního odpadu. Občané musí nabýt dojmu, že je město rádo, když se chová občan zodpovědně a že to také dokáže i ocenit. Plošné opatření v podobě zvýšení poplatku je sice jednoduché řešení, ale mine se dle mého názoru účinkem.. Spíše si myslím, že ti, kteří dodnes odváželi poctivě vysloužilý nábytek do sběrných dvorů se na to teď vykašlou.

Poplatek za odpady však není jediné, co tato nový koalice orlovanům nachystala. V kuloárech se šuškalo i o zvýšení ceny za dodávku tepla. Píše o tom Mirek Chlubna.

Závěrem

Dlouho jsem si v hlavě přehrával všechny ty pocity a myšlenky, které jsem chtěl vypustit ven. Sepisuji je až teď, o své nemocenské v 22 hodin večer. Nepíši tento příspěvek jen proto, že se mi něco nelíbí, ale také pro to, že bych chtěl na tyto věci rozvířit diskusi. Slušnou, věcnou, bez nadávek. Nechci ani tvrdit, že za naší koalice bylo úplně všechno TOP, že jsme neudělali nějaké chyby. Jen se nějak nemohu zbavit toho pocitu, že tady v Orlové se nevolí podle činů, nevolí se podle lidí, kteří chtějí Orlovou opravdu někde posunout, ale že se zde volí lídři dvou populistických hnutí, Babiš a Okamura. Lídři, kteří mění svou rétoriku a sliby podle veřejného mínění a nálady ve společnosti.

Na samý závěr bych chtěl popřát Orlové vše nejlepší do nového roku 2023, hodně zdraví, lásky, pohody, ale také chuť zajímat se o politiku, o to, co se nejen v našem městě děje, o čem se mluví a co se řeší. Cca 70 % absence voličů je jeden velký zdvižený varovný prst, který se nám jednou může všem škaredě vymstít. Aby 30% lidí rozhodovalo o budoucnosti našeho města je stejné, jakoby jste si nechali od svého pětiletého dítka určovat, co jako jeho rodič můžete a nesmíte dělat. Žijeme v demokracii, tak využijte toho, že můžeme o všem mluvit, ptát se, a ve volbách i rozhodovat podle svého nejlepšího úsudku. Nenechte se zatlačit do kouta, lidmi, kteří budou psát nebo vám říkat, že váš názor je směšný, hloupý apod. Pokud je slušný, věcný a přečetli jste si o tématu o kterém píšete z více než jen jednoho zdroje informací, je to zcela v pořádku. Narážím teď na jeden komentář, který mi k fotografii knih od Jaroslava Kmenty napsala jedna paní. Prý jsem trapný, když je nabízím. Zeptal jsem se jí proč si to myslí, já také netvrdím o Babišovi, který rozdává své knihy na svých setkáních, nebo těm, kteří je berou po 2 či po 3, že jsou trapní. Každý máme právo čerpat informace z vícero zdrojů, protože jedině tak si dokážeme udělat racionální úsudek.

Petr Drozdík
místopředseda NEZ

zdroj článku: web Petra Drozdíka

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *